Dostałeś pismo z sądu?

Jeśli dostałeś pismo z sądu, nakaz zapłaty czy wezwanie na rozprawę – jak najszybciej umów się z nami na bezpłatną konsultację. Po otrzymaniu nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym masz tylko 14 dni na wniesienie sprzeciwu! Doradzimy co zrobić w każdej z tych sytuacji.

DLACZEGO OTRZYMAŁEŚ PISMO Z SĄDU?

Gdy wierzyciel ma problem z polubownym dochodzeniem roszczeń od dłużnika, z reguły wkracza na drogę sądową. W zależności od okoliczności sprawy, postępowanie ma charakter upominawczy lub nakazowy.

Nakaz zapłaty, który mogłeś otrzymać, to podstawowy tryb rozpoznania sprawy w postępowaniu upominawczym z powództwa o roszczenie pieniężne, gdy nie ma podstawy do wydania nakazu w postępowaniu nakazowym.

DZIAŁANIE SZYBKIE, CZYLI SKUTECZNE

Wydanie nakazu zapłaty nie musi oznaczać, że w procesie sądowym powód wygra z pozwanym. Nie należy więc poddawać się, zwłaszcza jeżeli dysponujemy odpowiednimi zarzutami względem roszczeń powoda (np. przedawnienie długu).

W zależności od rodzaju postępowania, pomożemy Ci wnieść sprzeciw lub zarzuty. Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść w terminie 2 tygodni od jego doręczenia. Jeżeli spełnione zostały wszystkie wymogi formalne i sprzeciw został złożony we właściwy sposób, uznaje się, że nakaz zapłaty w ogóle nie został wydany. Wyznaczona zostanie rozprawa i sprawa zostanie ponownie rozpoznana przez sąd I instancji.

LICZY SIĘ CZAS

Czas reakcji na pismo z sądu jest kluczowy, ponieważ po upływie 14 dni nie będziesz już mógł bronić się w żaden sposób.

Brak reakcji na pismo spowoduje, że nakaz zapłaty uprawomocni się. Skutkiem uprawomocnienia nakazu zapłaty jest tytuł egzekucyjny, który, zaopatrzony w klauzulę wykonalności, kierowany jest do komornika z wnioskiem o rozpoczęcie egzekucji. Oznacza to również kolejne koszty dopisywane do Twojego długu.

Jeśli nie jesteś pewny, na którym etapie postępowania jest sprawa albo potrzebujesz fachowego doradztwa – skontaktuj się z nami! Przyjrzymy się Twojej sytuacji i pomożemy w podjęciu dalszych, skutecznych kroków.

Umów się na
niezobowiązującą konsultację

  Konsultacje telefoniczne i osobiste są bezpłatne


  Oddział Tarnowskie Góry
  ul. Oświęcimska 2
  42-600 Tarnowskie Góry

  Oddział Żory

  695 372 144

  Projekt i wykonanie - laserpic.pl