Chcesz uwolnić się od dokuczliwych kontaktów z windykatorem?

Bez względu na wielkość zaległości, firmy windykacyjne powinny postępować etycznie, a przede wszystkim w zgodzie z przepisami. Nieuczciwe praktyki można zgłaszać do odpowiednich organów. Jeśli czujesz się nękany przez windykatora, skontaktuj się z nami. Pomożemy chronić Twoje prawa.

CZYM SIĘ RÓŻNI WINDYKATOR OD KOMORNIKA?

Choć laikom zdarza się używać tych określeń na zmianę, komornik i windykator nie oznaczają tego samego. Wierzyciele zgłaszają się do firm windykacyjnych, aby pomogły w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika przed skierowaniem sprawy do sądu. Od windykatora nie są wymagane specjalne uprawnienia.

Komornik to funkcjonariusz publiczny, urzędnik. Może działać dopiero po uzyskaniu wyroku sądu lub nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności. Egzekucja komornicza może wpłynąć na zdolność kredytową, a także wiąże się z dodatkowymi kosztami dla dłużnika.

CZEGO NIE WOLNO WINDYKATOROWI?

Kompetencje windykatora są ograniczone. Jego zadanie to mobilizowanie dłużnika do polubownej spłaty poprzez aktywny kontakt telefoniczny i pisemny, na przykład korespondencję mailową, SMS-y czy przesłanie wezwania do zapłaty.

Firma windykacyjna nie powinna jednak kontaktować się z Tobą np. w nocy. Nie powinna także rozmawiać o zadłużeniu z innymi osobami (np. członkami rodziny) czy wywieszać informacji o nim w miejscu publicznym. Niedopuszczalna jest również sytuacja, gdy windykator nachodzi Cię w miejscu pracy.

Windykator nie może wejść do domu dłużnika bez jego zgody, spisywać ani zajmować jego majątku czy konta bankowego. Zakazane jest także zastraszanie i używanie form przymusu do spłaty należności – nie wolno mu straszyć policją czy prokuraturą. Nie ma też prawa wzywać dłużnika na „przesłuchanie” do siedziby firmy windykacyjnej.

JAK UWOLNIĆ SIĘ OD WINDYKATORA?

Jeśli czujesz, że próby kontaktu ze strony windykatora są dla Ciebie wyjątkowo dokuczliwe (np. otrzymujesz telefony i SMS-y w nocy) lub czujesz się zastraszany, możemy pomóc Ci w uwolnieniu od takich niepożądanych kontaktów. W ramach konsultacji zweryfikujemy, czy kontaktujący się z Tobą windykator nie przekracza granic prawa i doradzimy działania, dzięki którym odzyskasz spokój.

Umów się na
niezobowiązującą konsultację

  Konsultacje telefoniczne i osobiste są bezpłatne


  Oddział Tarnowskie Góry
  ul. Oświęcimska 2
  42-600 Tarnowskie Góry

  Oddział Żory

  695 372 144

  Projekt i wykonanie - laserpic.pl